ABH A110HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge 83" Full Mortise
Price:
104.03
Place your order by 2:00 PM EST for same day shipping for all items in stock
ABH A240HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge 83" – Full Mortise, Fire Rated
ABH A111HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge 83" Full Mortise
https://doorwaysplus.com/web/image/product.template/3072/image_1920?unique=6af140b
(0 review)
ABH Continuous Full Mortise Hinge, A110HD-83"
Lead Time: 3-4 Days
104.03
Not Available For Sale
  • Brand
  • General - US Finishes
  • Hinge Type
  • Hinge Type
  • Continuous Hinge Height
  • Continuous Hinge Grade
This combination does not exist.
Share :
ABH A110HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge
Key Features & Benefits
  • High-Capacity Strength: Supports heavy commercial doors up to 48" wide and 450 lbs, distributing weight evenly to prevent binding.
  • Field Adjustable: The standard 83" length can be field-cut down to 79" without interfering with the geared bearings or mounting hole integrity.
FeatureSpecification
Mounting TypeFull Mortise / Fully Concealed
Door Inset0" (Flush Mount)