ABH A111HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge 83" Full Mortise
Price:
104.03
Place your order by 2:00 PM EST for same day shipping for all items in stock
ABH A110HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge 83" Full Mortise
Alarm Lock PG30 Keypad Exit Alarm | Narrow Stile Commercial Door Alarm
https://www.doorwaysplus.com/web/image/product.template/3073/image_1920?unique=1529087
(0 review)
ABH Continuous Full Mortise Hinge, A111HD-83"
Lead Time: 3-4 Days
104.03
Not Available For Sale
  • Brand
  • General - US Finishes
  • Hinge Type
  • Hinge Type
  • Continuous Hinge Height
  • Continuous Hinge Grade
This combination does not exist.
Share :
ABH A111HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge
Key Features & Benefits
  • Heavy-Duty Capacity: Engineered to support doors up to 48" wide and 450 lbs, ensuring smooth operation under constant use.
  • Field-Trimmable: The 83" length can be cut down to 79" in the field without damaging bearings or altering mounting hole integrity.
FeatureSpecification
Mounting TypeFull Mortise / Concealed
Door Inset1/8"
Max Door Weight450 lbs
Max Door Width48"